Martin Tithonium (tithonium) wrote,
Martin Tithonium
tithonium

Math can hurt sometimes.

One box of Jell-o instant pudding, prepared with 2 cups of whole milk, contains 50 grams of carbohydrates.

At my insulin ratio, I need to take 162/3 units, or 17 since you can't shoot fractional units.

My Apidra costs, before insurance, $509.59 for 10 pens of 3cc each. That's $16.99 per CC, or $0.17 per unit.

/EATING/ two cups of pudding, while extremely tasty, costs $2.89. For the moment, it's only costing /me/ $0.58, but that's only until I hit the annual cap on prescription coverage.

Amazon Fresh carries boxes of Jell-o instant pudding at prices ranging from $1.69 to $1.99.

tl;dr: Please remind me never to do math "out of curiosity" again.
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your reply will be screened

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments